Afrika’da Hayat

  Afrika’da hayat güneş doğmadan başlıyor; yollarda motosiklet kalabalığına, ilerleyen saatlerde lüks araçlar katılıyor. Tırlar, damperli  kamyonlar  inşaat malzemeleri taşıyor. .

  Bu hareketlilik, şehirlerin şantiye görüntüsü, Afrika’nın yükselen enerjisinin sinyallerini veriyor. Hızla gelişmekte ve dünyanın  geri  kalanıyla  arasındaki mesafeyi kapatma gayretinde olan Afrika, dünya üzerinde yatırım yapmak için en uygun bölgelerin başında geliyor. Sanayi-den inşaata, turizmden tarıma tüm sektör-lerde yatırıma açık olan bölge, teşvikler, vergi kolaylıkları, ucuz işgücü ve hammadde gibi unsurlarla da yatırımcıların her geçen gün daha fazla ilgisini çekiyor.

  Afrika; altın, gümüş, bakır, demir, uranyum, petrol, doğalgaz gibi çok çeşitli doğal kaynaklara sahip geniş bir pazardır. Türkiye’nin Afrika’yla olan ticaret hacmi her geçen yıl katlanarak artıyor. Ekonomi ve ticaret bakanlığımız Afrika’yla ticareti geliştirmek için teşvikler ve destekler sağlıyor. Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız işadamlarıyla birlikte gerçekleştirdikleri Afrika seyahatleriyle bu gelişmelerin öncülüğünü yapıyorlar.

  Özellikle son on yılda yurtdışındaki yatırımlarını artıran Türkiyeli işadamlarının ilgisini Orta Asya ve Türkî Cumhuriyetlerden tarihsel ve kültürel bağlarımızın bir o kadar güçlü olduğu Afrika’ya çekmek amacıyla kurulan ATIAB, elli dört ülkeden oluşan sekiz yüz milyonluk Afrika pazarının kapılarını işadamlarına sonuna kadar açmak amacıyla kuruldu.

  ATIAB, Afrika ülkelerinde henüz Büyükelçiliklerimizin kurulmadığı ülkelerde dernekler ve temsilcilikler kurarak Afrika’ya Türkiye’yi anlatıyor, çeşitli Afrika ülkelerinin ticaret odalarında bilgilendirme toplantıları yaparak Türk işadamlarını ve başta inşaat olmak üzere ülkemizin çeşitli sektörlerdeki gelişmişliğini anlatıyor. Burkina Faso’da ilk Africallia fuarında yüzlerce işadamıyla Türk işadamları arasında irtibatlar sağlayan, Burkina Faso, Ouagadougou’da, Fildişi Sahilleri, Abidjan’da derneğin şubelerini açıp Türkiye’nin tanıtımını yapmaktayız. Afrika ile ticari bağların artırılması amacıyla benzer bir tanıtım çalışmasını Türkiyeli işadamları arasında yap-maya çalışıyor ve bu devasa pazara adım atmak isteyen Türk yatırımcılara her konuda rehberlik ediyor.

  Bu küçük el kitabı, tarihi bir görev yapmanın sorumluluğuyla ve "Gelecek Afrika’da" parolasıyla çalışmalarını sürdüren derneğimizin Afrika ile ilgili temel bil-gileri, siyasetten ticarete ülkemizin çeşitli alanlarda önde gelen isimlerinin kale-minden dinlemeniz için hazırlandı.


ATİAB Genel   Başkanı Adil Kılıç